menu
Tatoeba
language
Register Log in
language English
menu
Tatoeba

chevron_right Register

chevron_right Log in

Browse

chevron_right Show random sentence

chevron_right Browse by language

chevron_right Browse by list

chevron_right Browse by tag

chevron_right Browse audio

Community

chevron_right Wall

chevron_right List of all members

chevron_right Languages of members

chevron_right Native speakers

search
clear
swap_horiz
search

Sentence #3684669

info_outline Metadata
warning
Your sentence was not added because the following already exists.
Sentence #{{vm.sentence.id}} — belongs to {{vm.sentence.user.username}} Sentence #{{vm.sentence.id}}
{{vm.sentence.furigana.info_message}} {{vm.sentence.text}}
star This sentence belongs to a native speaker.
warning This sentence is not reliable.
content_copy Copy sentence info Go to sentence page
subdirectory_arrow_right
warning
{{transcription.info_message}}
Translations
Unlink this translation link Make into direct translation chevron_right
{{translation.furigana.info_message}} {{translation.text}} Existing sentence #{{::translation.id}} has been added as a translation.
edit Edit this translation
warning This sentence is not reliable.
content_copy Copy sentence info Go to sentence page
subdirectory_arrow_right
warning
{{transcription.info_message}}
Translations of translations
Unlink this translation link Make into direct translation chevron_right
{{translation.furigana.info_message}} {{translation.text}} Existing sentence #{{::translation.id}} has been added as a translation.
edit Edit this translation
warning This sentence is not reliable.
content_copy Copy sentence info Go to sentence page
subdirectory_arrow_right
warning
{{transcription.info_message}}
{{vm.expandableIcon}} {{vm.sentence.expandLabel}} Fewer translations

Comments

herrsilen herrsilen December 22, 2014 December 22, 2014 at 4:57:14 PM UTC flag Report link Permalink

Vad tycker du om att ta bort ”förr”? Jag tycker ”förr” är lite överflödigt, men man skulle säkert kunna höra det i talspråket.

loghaD loghaD December 22, 2014 December 22, 2014 at 5:12:21 PM UTC flag Report link Permalink

Satt själv och funderade på det, men personligen tycker jag att uttrycket känns onaturligt utan.

Jag kan dock göra meningen föräldralös, så får vi se vad andra tycker.

herrsilen herrsilen December 22, 2014 December 22, 2014 at 5:20:25 PM UTC flag Report link Permalink

Okej, men om du själv känner att det är ett fullständigt naturligt sätt att uttrycka sig på, då tycker jag att du behåller meningen som den är. Det är fördelen med att skriva på sitt modersmål: man har betydligt mer att säga till om när det kommer till uttryckssätt. :)

herrsilen herrsilen December 22, 2014 December 22, 2014 at 5:21:04 PM UTC flag Report link Permalink

Tror inte det är någon större poäng i att göra den föräldralös. Det är tyvärr inte många modersmålstalare som är aktiva användare på svenska Tatoeba.

herrsilen herrsilen February 23, 2017 February 23, 2017 at 10:08:50 AM UTC flag Report link Permalink

Jag håller på att rensa upp bland alla föräldralösa meningar i korpusen. Jag hittar inga belägg på en konstruktion med ”aldrig” + ”för” + ”i hela mitt liv”; därför tar jag bort ”för”. Om du, loghaD, fortfarande tycker att den platsar i korpusen, kan du lägga till en ny. :)

(Jag tror dock fortfarande att det är en talspråklig sammanblandning av två skilda uttryck: ”att aldrig ha gjort något förr” och ”att aldrig ha gjort något i hela sitt liv”.)

Metadata

close

Sentence text

License: CC BY 2.0 FR

Logs

This sentence was initially added as a translation of sentence #3683238I've never felt so good in my life..

Jag har aldrig mått så bra förr i hela mitt liv.

added by loghaD, December 10, 2014

linked by loghaD, December 10, 2014

linked by Barra, December 8, 2015

Jag har aldrig mått så bra i hela mitt liv.

edited by herrsilen, February 23, 2017